Fotovoltaika – Mytí solárních panelů

    Víme, že elektrická eneregie je získána díky fotovoltaickému jevu. Na vstupu jsou tedy vždy fotovoltaické panely. Protože stejně jako naše plíce se zanášejí prachem, zplodinani a dalšími nečistotami, pak tyto vlivy působí i na solární panely. Mytí solárních panelů, odstrańovaní sněhu a ledu ze solárních panelů může prokazatelně=měřitelně zvýšit výrobu vaší fotovoltaické energie.

    Mytí fotovoltaických panelů Fotovoltaika | HodinovyManzelPraha.eu

    Jaké vlivy ovlivňují výkonnost vašich solárních panelů?

    U solárních panelů je jistě mnoho vlivů na jejich výkon. Pokud se podržím situace, že tyto informace čte StředoEvropan, pak zcela pomíjím problematiku vysoké koncentrace soli v blízkosti moře. Sůl a voda znamená chemickou reakci a rizika KOROZNÍCH procesů zde jsou vysoká. Ani písek v našich zeměpisných oblastech není zatím problém. Určitě v pouštních oblastech je intenzita mytí solárních panelů jistě podstatně větší než u nás v Evropě.

    Ptáci a zvířata

    Ptáci a zvířata mohou zanechávat stopy své přítomnosti na vašich panelech. Trus ptactva v takové míře, že by měřitelně redukoval výkon, tak o takovém případě jsem v našich oblastech neslyšel. Ale pryč s trusem. Odstraňujeme ho na sklech aut i oken, nepatří tedy ani na solární panely.

    Prašnost a průmyslové znečištění

    Zde záležína vaší lokalitě. Já osobně mám své panel prakticky v průsečíku 3 opravdu velkých továrních komínu. Mezi jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou přes 10 km. A moje panely jsou k nejbližšímu komínu (jsou přesněji rovnou dva komíny s vyškou 185m a 155m) vzducem tak necelé 3km.
    Za poslední desítky let ty emise u nás se maximálně redukovaly. A současné devastace zbytků našeho průmyslu zrovna nenahrává např. vysokému množství spalovaného uhlí v teplárenských komínech. Spíše to pole přímo za domem a vítr který z něho fouká prach přímo na střechu se solárními panely je pro mě podstatně větší problém.

    To je sotva pár Watů…

    Pro trochu prachu nepolezu čistit na střechu své solární panely.

    řeknete si. No dobře, tak vyrobí o nějakou tu Wh elektřiny méně. Ano, v létě a dostatečně slunečných dnech jara a podzimu to bude pohoda a nějaká třeba i ta nevyrobená kWh vás nevzruší. A nakonec, občas i zaprší, tak proč se ještě mytím solárních panelů zatěžovat!

    Ale v zimním období můžete znejistit již zcela určitě. Nebo Vás „nějaké“ ty ZTRACENÉ kWh nechávají klidným? Sníh a led

    A teď je to zajímavé. Každý z nás solárníků by v zimním období rád získal každou dostupnou kWh výkonu na spotřebu či do baterií. V zimních měsících je třeba pamatovat na ODSTRANĚNÍ SNĚHU a LEDU z povrchu solárních panelů. Solární panely pokryté sněhem nemohou sbírat sluneční energii. 

    Ale TENDENCE jsou jednoznačné! Právě naše fialová vláda schvaluje Český GreanDeal! A bude minimálně dlouhé měsíce či nějaký ten rok ještě hůře!

     

    Nabízím Vám opatrný postup čištění v kombinaci mechanického a chemického odstranění sněhu a ledu.

     
    Pochopitelně tak, aby nedošlo k poškození solárních panelů!

    Upřímně, IDEÁLNÍ je NEMÍT žádnou sněhovou pokrývku na panelech. A zvolit vhodný okamžik pro odstranění sněhové vrstvy a případné námrazy sněhu na panelech. Pokud by došlo k plošnému namrznutí sněhu na panelech, pak takové odstranění asi ekonomické nebude. Zde je nutné vyčkat na počátek oblevy a hned odstranit sníh a námrazu, pokud již začne sníh na povrchu odtávat. Takto lze získat i několik slunných či aspoň dní s běžným denním svitem, kdy vám systém fotovolatický systém již nějaké kWh energie již vyrobí.

    Takže KOMU a KDE je určena má zimní údržba solárních panelů?

    Určitě v lokalitách velké lidské koncentrace! Praha, veškeré nejbližší okolí Prahy a všechna velká města u nás (kde je dost unikajícího tepla ze staveb) a lokalita je klimaticky příznivá, je IDEÁLNÍ pro zimní údržbu solárních panelů. Kde se sníh objeví, ale NELEŽÍ dlouho na komunikacích a tedy ani na střechách domů řadu týdnů, ale souvisle jen několik dní za zimní sezonu. I když to může být opakovaný jev za zimní období.

    Mytí fotovoltaických panelů je důležitou údržbovou činností, která může zvýšit jejich efektivitu a prodloužit jejich životnost.

    Zde je můj osvědčený postup kroků a tipů, jak VÁM správně umýt fotovoltaické panely:

    Jak správně umýt fotovoltaické panely?

    1. Bezpečnost na prvním místě

    • Vypněte systém: Před zahájením čištění se ujistím, že jste systém vypnuli, abyste minimalizovali riziko úrazu elektrickým proudem. Víte, mám se rád, a mám toho na „světě“ ještě mnoho vykonat 🙂
    • Používám ochranné prostředky:  Ochranné rukavice a brýle.
    • Bezpečný přístup: Pokud jsou panely na střeše, zajistěte si bezpečný přístup a použiji bezpečnostní lano, pokud je to nutné. V zimních měsících, kde je námraza a podobně, vykonávám odstranění sněhu a ledu pouze z rovné a dostatečně stabilní bezpečné „roviny“. Ze země, z vašeho balkónu, terasy apod.. Ale nepohybuji se po střešní krytině, pokud se nejedná o PLOCHOU střechu či opravdu naprosto minimální sklon! Děkuji za pochopení!

    2. Správné nástroje a materiály

    • Měkký kartáč nebo houba: Používám měkký kartáč nebo houbu aby nedošlo k poškrábání povrchu panelů.
    • Čistá voda: Ideální použití  demineralizovanou vodu. Předejdeme tím usazeninám minerálů.
    • Mírné čisticí prostředky: Pokud je to nutné, použiji jemný čisticí prostředek bez agresivních chemikálií.

    3. Postup mytí

    • Opláchnutí: Opláchnu panely čistou vodou, aby se odstranily volné nečistoty.
    • Čištění: Použijte měkký kartáč nebo houbu s čistou vodou a jemným čisticím prostředkem. Jemně otírám povrch panelů.
    • Důkladné opláchnutí: Po čištění panely důkladně opláchnu čistou vodou, aby se odstranily zbytky čisticího prostředku.
    • Sušení: Nechme již panely přirozeně uschnout. 

    4. Frekvence mytí

    • Běžné podmínky:  Mytí každých 6-12 měsíců by mělo být dostačující.

      Znečištěné oblasti: Pokud jsou panely umístěny v oblasti s vysokým znečištěním, prachem, pylem nebo poblíž silnic, může být nutné mytí častěji.

    5. Doplňkové tipy

    • Ranní nebo večerní čištění: Čistím panely v době, kdy nejsou příliš horké, ideálně ráno nebo večer, aby se minimalizovalo riziko prasknutí skla při kontaktu s chladnou vodou.

      Pravidelná kontrola: Kromě mytí je dobré pravidelně kontrolovat panely na případné poškození nebo závady.

    Výhody pravidelného mytí solárních panelů:

    Zvýšení účinnosti: Čisté panely mají vyšší schopnost absorbovat sluneční světlo, což zvyšuje jejich efektivitu.

    Prodloužení životnosti: Pravidelná údržba může předejít poškození a prodloužit životnost panelů.

    Dodržováním těchto kroků zajistíte, že vaše fotovoltaické panely budou fungovat optimálně a vydrží co nejdéle.

    Tak co objednáte si mytí solárních panelů?

    O jakou službu máte zájem?

    Google reCAPTCHA: Neplatný klíč webu.